11 February, 2012

Kortjakje omgekeerd: de 'vrijetijdsziekte'

20 juni, 2009 door Mathilde  
Opgeslagen onder Nieuwsberichten

Komt het je bekend voor? Nooit ziek door de weeks, maar wel in het weekend of in het begin van je vakantie?

Je staat niet alleen, want een kleine 5% van de bevolking heeft er (wel eens) last van.

Meestal is de ‘vrijetijdsziekte’ geen ernstige ziekte, maar wel vervelend is het wel: je kunt last hebben van extreme moeheid, misselijkheid soms met overgeven, lichaamspijnen of spierpijnen en koorts of verhoging. De klachten lijken nog het meest op (een beginnende) griep. Waarom gebeurt dit nou eigenlijk in je vrije tijd, waarin je juist tot rust zou moeten komen en er dus ogenschijnlijk geen aanleiding is voor ziekte?

Je kunt er een paar mogelijke redenen voor bedenken:

-         In de je vrije tijd ga je klussen, sporten, de natuur in etc. je bent in een andere omgeving dan op je werk en het kan zijn dat je door de andere activiteiten die je doet wordt blootgesteld aan ziekmakende stoffen. Te denken valt aan verfproducten, oplosmiddelen, lijmen, pesticiden of andere giftige stoffen. Of:

-         Je kunt jezelf ‘uitputten’ door een ander leefpatroon dan gedurende de dagen dat je moet werken: je gaat later naar bed, maakt kortere nachten, dus je krijgt slaapgebrek, je eet ongezonder, je drinkt een paar glazen meer alcohol, of je gebruikt drugs of pepmiddelen om het weekend door te komen. Hierdoor daalt je weerstand. Of:

-         Je hebt je vrije tijd zó vol gepland met allemaal dingen die je ‘moet’ dat je er letterlijk ziek van kunt worden. Of je hebt geen zin in al dat verplichte ‘moeten’ en je doet of je ziek bent om al die activiteiten niet te hoeven ondernemen – dat kan nog ziektewinst opleveren ook als je omgeving je dan lekker gaat vertroetelen. Of:

-         Je wordt je pas bewust van ziektesymptomen als je de tijd hebt. Door de drukte op je werk zijn de signalen niet opgevallen of je hebt ze je niet ‘toegestaan’. Of je hebt je klachten wel opgemerkt maar ze onderdrukt, bv. door medicijnen in te nemen.

-         De overgang van werk naar vrije tijd verloopt niet soepel. Soms – m.n. bij drukke en stressvolle banen – blijft de hoeveelheid stresshormonen (oa. adrenaline) ook in rust hoog: er blijft dus als het ware teveel energie geproduceerd worden waardoor je niet tot rust komt. Of de adrenalineproductie daalt na drukte te snel wat een versterkt gevoel van uitputting kan geven en een daling van de weerstand.

Het lijkt zo te zijn dat mensen die heel betrokken zijn, zich heel verantwoordelijk voelen en ook nog eens een hoge werkdruk hebben de meeste kans hebben om zich tijdens periode(n) van rust ziek te voelen, in elk geval om zich minder goed en makkelijk te kunnen ontspannen.

 

Heb je regelmatig last van die vage klachten in je vrije tijd kijk dan eens of je het anders aan kunt pakken.

Probeer te achterhalen of je in je vrije tijd veel in aanraking komt met mogelijk ziekmakende stoffen en vermijd deze stoffen een tijd(je) zodat je kunt zien wat het effect is.

Ga je in het weekend altijd uit je bol met korte nachtjes en veel alcohol – zoek dan eens een ander uitgaanspatroon wat je meer rust oplevert.

Zie je op tegen het weekend omdat je (te) veel te doen hebt bedenk wat je écht leuk vindt en probeer het daartoe te beperken.

Neem ná je werk ontspanningstijd en probeer tot rust te komen, werkproblemen van je af te zetten en de stress uit je lijf te halen en ga daarna pas aan andere activiteiten beginnen.

Ook kan een oplossing zijn om na het werk even flink te gaan sporten zodat lichaam en geest zich op andere dingen gaan richten, waarna het ontspannen makkelijker lukt.

Probeer te leren genieten van je rust en verdeel je energie over het weekend of gedurende de vakantie.

Ga je op vakantie werk dan niet tot het laatste moment door maar neem vóór je gaat rijden of vliegen 1-2 dagen om je op je vakantie voor te bereiden.

Vind je het moeilijk om deze tips toe te passen dan kun je professionele hulp zoeken. Cognitieve gedragstherapieën om meer balans te vinden in je leven zijn er genoeg. Of je kunt ook tal van literatuur krijgen om jezelf meer ontspanning aan te leren en beter te leren genieten van je vrije tijd en de mensen om je heen.

Share

No related posts.

Plaats een reactie

Vertel ons wat je denkt...
Hoe u reageert, is aan u, maar er zijn wel spelregels.
Ziektebeeld ziet toe op de naleving van die regels, voordat de reacties worden geplaatst.

*